http://przebudzeniduchowo.wordpress.com/
Już Czas Na Wielkie Duchowe Przebudzenie Planety. Świadomość planety, Bogini Gaji się budzi.
FAQ  ::  Szukaj  ::  Użytkownicy  ::  Grupy  ::  Galerie  ::  Rejestracja  ::  Profil  ::  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  ::  Zaloguj


ŻEŃ-SZEŃ - LEGENDA DALEKIEGO WSCHODU

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum http://przebudzeniduchowo.wordpress.com/ Strona Główna » Minerały, Natura, Zdrowie = Medycyna Naturalna / Zioła
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
shadowhunter22
Administrator



Dołączył: 16 Sty 2010
Posty: 641
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk
Płeć: Boy

PostWysłany: Pon 0:25, 18 Sty 2010    Temat postu: ŻEŃ-SZEŃ - LEGENDA DALEKIEGO WSCHODU

ŻEŃ-SZEŃ – LEGENDA DALEKIEGO WSCHODU

Żeń-szeń jest byliną z rodziny araliowatych, o mięsistym korzeniu palowym barwy białawo-szarej lub żółtawej. Roślina jest bardzo trwała i osiąga 100 i więcej lat.


W stanie naturalnym żeń-szeń jest spotykany w około 10 gatunkach na Dalekim Wschodzie (Panax Ginseng C.A. Meyer – Żeń-szeń Prawdziwy – północno-wschodnie Chiny, Półwysep Koreański, Japonia, Kraj Przymorski i rejony rzek Amur i Ussuri w Rosji, Panax japonicum – w Japonii, Indiach i południowych Chinach) oraz w Ameryce Północnej – USA i Kanada (Panax qinquefolium). Roślina rośnie w niedostępnych liściasto-iglastych lasach, głównie na stokach gór o luźnych, wilgotnych glebach.

Obecnie żeń-szeń pozyskuje się również ze specjalnych upraw. Plantacje żeń-szenia istnieją w Chinach, Korei, Japonii, Nepalu, w Rosji, na Ukrainie oraz w Kanadzie i USA.

Surowcem leczniczym jest korzeń żeń-szenia lub cała roślina wyrywana w okresie kwitnienia (dotyczy to przypadku przemysłowego pozyskiwania z niej związków czynnych). Bardziej wartościowy jest surowiec pozyskany z roślin rosnących dziko niż uprawianych. Oprócz żeń-szenia prawdziwego uprawia się inne, mniej wartościowe gatunki jak: Panax pseudoginseng, Panax notoginseng i Panax japonicus.


W Kanadzie rośnie dziko żeń-szeń pięciolistny (Panax quinquefolium), odznaczający się stosunkowo szybkim wzrostem, lecz zawierający mało związków czynnych. Mimo słabszego oddziaływania, jest on uprawiany w wielu krajach z uwagi na szybkość wzrostu.

Najcenniejsza jego odmiana - żeń-szeń biały - występuje na Półwyspie Koreańskim i w Chinach.

Na świecie produkuje się wiele różnorodnych preparatów zawierających żeń-szeń. Oprócz sproszkowanego korzenia, płynnych wyciągów, tabletek, maści spotykane są takie produkty zawierające żeń-szeń jak, guma do żucia, herbaty, kosmetyki, nalewki, wina itp. Zwykle zastosowanie żeń-szenia w tych produktach ma wyłącznie wartość reklamową („zawiera żeń-szeń”), a ich wartość lecznicza może być minimalna.


Wokół żeń-szenia narosło przez wieki wiele legend. Był on przedstawiany jako roślina tajemnicza. Być może dlatego, że bardzo często korzeń żeń-szenia przypomina sylwetkę ludzką. „Dszy-Dsan” (Gin-seng) – „człekopodobny” – taką nazwę nadali roślinie Chińczycy. W swojej ojczyźnie, Korei, żeń-szeń zachował prastare miano – Sam, imię koreańskiego wielkiego ducha gór i księżycowych nocy.

Z tego powodu żeń-szeń zawsze był uważany za cudowną roślinę leczniczą podarowaną ludziom przez bogów. Dlatego był i jest czczony przez ludy Dalekiego Wschodu od pięciu tysięcy lat. Wierzono nawet, że im korzeń jest bardziej podobny do człowieka, tym ma większą moc leczniczą. Wierzono również, że żeń-szeń jest panaceum na wszystkie dolegliwości (Panax – od łacińskiego panaceum oznaczającego lekarstwo na wszystko.

Sądzono również, że korzeń jest miejscem ducha człowieka. Twierdzono także, że spożywanie korzenia dopomoże w uzyskaniu wiecznego życia. Legenda chińska mówi o zwyczaju przekazywania korzenia żeń-szenia synowi przez ojca, w dniu ślubu.

Na jego opinię „tajemniczej” rośliny z pewnością miały i ciągle mają niezwykłe „obyczaje” wegetatywne.

Kiełkowanie żeń-szenia w warunkach naturalnych rozpoczyna się po 22 miesiącach od momentu dojrzenia owoców. W jego kłączu rozwijają się liczne pączki „śpiące” i jeden zimujący, który tworzy się przez dwa lata. Jego zamarcie jest często przyczyną „snu” rośliny, który może trwać 20 lat i dłużej, po czym roślina ... wznawia wzrost. Potrafi rosnąć – jak wspominaliśmy - sto i więcej lat.


Pierwsze wzmianki pisemne o roślinie spotyka się w najsłynniejszych chińskich dziełach traktujących o środkach leczniczych pod nazwą „SZENNUN-BEN-CAO” z I wieku przed naszą erą.

Korzeń żeń-szenia dla celów leczniczych wykopuje się dopiero po 10 latach wegetacji ze stanu naturalnego, a po 8 latach z upraw. Jednak surowiec uzyskany z rośliny rosnącej dziko ma większą wartość leczniczą niż z upraw.

Wszystkie części rośliny zawierają czynne związki lecznicze, lecz najwięcej zawiera ich korzeń.

Znajduje się w nim kilkuprocentowa (do 3,8%) mieszanina dwudziestu glikozydów saponinowych stanowiących połączenia cukrów prostych z różnymi aglikonami.

Oprócz tego korzeń żeń-szenia zawiera:

· skrobię,

· tłuszcze,

· witaminy B1,B2, B3, B12 , C, niacynę,

· olejki eteryczne,

· aminokwasy i inne substancje,

· saponiny trójterpenowe zwane panaksozydami i ginsenozydami,

· pektyny,

· składniki mineralne, takie jak: żelazo, sód, magnez, krzem, miedź, fosforany, bor, siarka, potas, wapń, mangan.




Bogactwo substancji, które zawiera w sobie korzeń żeń-szenia prawdziwego jest zapewne powodem uznawania go przez wieki za WSZECHLEK. Już same nazwy nadane mu przez ludzi mówią wiele – „Żeń-szeń Prawdziwy”, „Człowiek-korzeń”, „Cud świata”, „Korzeń-piorun”, „Korzeń krwi”, „Boskie ziele”, „Sól ziemi”, „Dar nieśmiertelności”, „Ziarno ziemi”, „Dusza jaspisu” itd.


Zastosowanie:

· ogólne wzmacnianie organizmu,

· zwiększanie wydolności i wytrzymałości organizmu (również zwiększanie zdolność do pracy tak fizycznej jak i umysłowej),

· usuwanie przemęczenia,

· odtruwanie organizmu,

· działanie moczopędne,

· obniżanie poziomu cukru we krwi,

· obniżanie ciśnienia krwi,

· schorzenia żołądkowo-jelitowe, zwłaszcza owrzodzenia,

· pobudzanie pracy serca i poprawa krążenia obwodowego,

· poprawa parametrów krwi (przydatny w niedokrwistościach),

· pobudzanie wydzielania gruczołów hormonalnych,

· hamowanie rozwoju niektórych nowotworów,

· przyśpieszenie gojenia się ran,

· rewitalizacja organizmu w trakcie rekonwalescencji po chorobach,

· leczenie niektórych dolegliwości dróg oddechowych,

· leczenie niektórych chorób psychicznych (efekt uspokojenia),

· leczenie nerwic (saponiny działają na ośrodkowy układ nerwowy i nerwy obwodowe) powodując wydzielanie szeregu substancji regulacyjnych, w tym hormonów,

· pobudzanie rozwoju i czynności gruczołów płciowych (leczy niektóre formy impotencji),

· podtrzymywanie aktywności w starszym wieku,

· przyśpieszanie wydalania produktów przemiany materii,

· opóźnianie procesu starzenia się organizmu,

· obniżanie poziomu cholesterolu,

· zapobieganie stanom zapalnym,

· zwiększanie możliwości adaptacyjnych organizmu,

· działanie antystresowe.




Większość z tych dobroczynnych skutków żeń-szeń zawdzięcza zawartości dużej ilości wspomnianych wcześniej saponinów zwanych ginsenozydami. To właśnie te substancje mają tak dobroczynny wpływ na nasz organizm. Tego wpływu - mimo sceptycznego na ogół podejścia do medycyny wschodniej - lekarze już nie podważają.

Badania naukowe udowodniły, że działanie ginsenozydów polega na zwiększeniu zdolności hemoglobiny do szybszego przyłączania tlenu zużywanego podczas wysiłku, a tym samym - do lepszego zaopatrywania w tlen narządów człowieka. Właśnie dlatego wzrasta ilość energii i zdolność organizmu do podejmowania wysiłku – zarówno fizycznego jak i umysłowego.

Ginsenozydy mają szerokie działanie, część z nich uspokaja i zmniejsza napięcie nerwowe, inne zaś pobudzają i przeciwdziałają uczuciu zmęczenia, dodają energii. Ginsenozydy stymulują także układ odpornościowy, „mobilizują” do walki komórki obronne organizmu.

Żeń-szeń odznacza się również specyficznym działaniem adaptogennym – jako jedna z nielicznych roślin posiadających takie właściwości. Adaptogen działa na cały organizm przystosowując go do szczególnych lub zwiększonych wymagań danego środowiska.

Wyciąg z korzenia żeń-szenia znalazł zastosowanie również w kosmetyce. Używa się go do produkcji preparatów „odmładzających” skórę, stymuluje on bowiem odnowę naskórka, reguluje też gospodarkę wodno-tłuszczową. Przywraca w ten sposób skórze równowagę fizjologiczną.Właściwości żeń-szenia wykorzystuje się także w środkach zapobiegających łysieniu i wypadaniu włosów, gdyż pobudza on macierz włosa i poprawia ukrwienie skóry.

Nadużywanie preparatów z korzenia żeń-szenia może prowadzić do tzw. SYNDROMU ŻEŃSZENIOWEGO, objawiającego się sennością, nadciśnieniem, wysypką skórną i biegunką.



Intensywnej kuracji żeń-szeniowej nie zaleca się stosować również w przypadkach:

· dużego nadciśnienia,

· przy wyraźnych zmianach miażdżycowych naczyń serca i mózgu,

· w stanach gorączkowych,

· w krwotokach.



Podstawowe kryteria oceny preparatów żeń-szeniowych podczas zakupu :

1. gatunek żeń-szenia – za najlepiej zbadany i najlepiej działający uważa się żeń-szeń prawdziwy Panax ginseng C.A Meyer. C.A. Meyer wywodzi się od nazwiska botanika, który sklasyfikował korzeń w 1843 roku; informacja o gatunku żeń-szenia powinna być podana na opakowaniu preparatu,

2. kraj uprawy żeń-szenia – uważa się, że najlepsze warunki klimatyczne do uprawy żeń-szenia występują w Korei, dlatego najlepszy surowiec pochodzi z tamtego regionu,

3. ekstrakt i standaryzacja – stosowanie np. suchego korzenia żeń-szenia nie daje gwarancji, że w każdym kawałku korzenia będzie taka sama ilość substancji czynnych – ginsenozydów, ponieważ zależy ona m.in. od miejsca uprawy, może ich być ich zatem w danej partii więcej lub mniej; w celu uzyskania tej gwarancji surowiec przetwarza się w ekstrakt, a następnie poddaje się go standaryzacji. Dzięki temu każda identyczna porcja preparatu zawiera zawsze określoną ilość ginsenozydów; należy pamiętać o tym, że nie każdy ekstrakt jest standaryzowany, dlatego warto to sprawdzić przed zakupem.

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]


Audycja radiowa Barbary Choroszy z Chicago, o Żeń-szeniu.
[link widoczny dla zalogowanych] Zdrowie


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum http://przebudzeniduchowo.wordpress.com/ Strona Główna » Minerały, Natura, Zdrowie = Medycyna Naturalna / Zioła Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
  ::  
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group   ::   template subEarth by Kisioł. Programosy   ::  
Regulamin